81 584 71 26 - Lublin, biuro@bnkwadrat.pl język polskijęzyk angielski facebook

Nieruchomości, a podatki

Uwaga, Moi drodzy często pytacie o podatki- chcemy je Wam przybliżyć.

Jeśli zamierzasz sprzedać nieruchomość ???? mieszkanie lub dom - koniecznie weź pod uwagę podatek, który należy odprowadzić.

Przy sprzedaży prywatnego mieszkania pojawia się podatek dochodowy ujęty w PIT 39 w wysokości 19%. Podatek ten staje się należny w następnym roku kalendarzowym, trzeba złożyć PIT-39 do końca Kwietnia ????.

W tym momencie warto oświadczyć, że przychód ze sprzedaży mieszkania/ domu, przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe.
Jesteśmy zwolnieni z podatku, gdy wydamy całą kwotę na:

- ???? remont własnej nieruchomości, w której mieszkamy
- ???? spłatę kredytu hipotecznego (ale nie tego, który ciąży na sprzedawanej nieruchomości !)
- ???? zakup gruntu pod budowę domu na własny użytek.

Uwaga ???? Jeśli chcesz kupić mieszkanie na wynajem to Urząd Skarbowy nie traktuje tego jako ulgę - nie są to cele mieszkaniowe na własny użytek.
???? Jeśli wydamy mniejszą część kwoty, to podatek płacimy w wysokości 19% od pozostałej kwoty.

Przykładowo: Cena nabycia mieszkania 300 tys zł w 2017 roku, cena sprzedaży 400 tys zł w 2018 roku. Przychód wynosi 100 tys zł. Wydaliśmy 60 tys zł na remont własnego mieszkania. Pozostało 40 tys zł zysku, od którego liczymy 19%, czyli 7600 zł podatku.

Jeżeli zdeklarujemy, że chcemy skorzystać z ulgi podatkowej i przeznaczyć w ciągu kolejnych 2 lat kalendarzowych przychód na zakup innej nieruchomości, a tego nie dokonamy lub zrealizujemy w mniejszym wymiarze to trzeba będzie zrobić korektę PIT-39 i zapłacić podatek wraz z odsetkami.

???? Jeśli otrzymaliśmy mieszkanie lub dom w spadku. Nie było kosztów nabycia. Podatek jest aż 19% wartości całej nieruchomości. Czyli od spadku za dom warty 1 mln zł, podatek wyniesie 190 tys zł.

Jeśli odczekamy 5 lat od nabycia nieruchomości - nie ma podatku, ani nie trzeba składać deklaracji. 5 lat kalendarzowych liczy się od końca roku, w którym nastąpiło zbycie.

???? Jeżeli sprzedajemy nieruchomość jako firma. Powstaje podatek VAT 23% lub ZW. Często można wybrać, którą drogą idziemy. Koniecznie należy skonsultować to z księgową. Jeśli występuje VAT to kupujący nie płaci PCC 2%.

???? Podstawa prawna:
Podatek 19% od dochodu ze sprzedaży: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361
Ulga za 5 lat odczekania: art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT
???? Ulga za cele mieszkaniowe: art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT

* źródło: www.rentumi.pl